انواع لاستیک خودرو را بهتر بشناسیم

توضیحات:

 •  تایر یا همان لاستیک خودمان پوششی برای قلب دوم خودرو شما نقش بسیار مهمی در هر وسیله نقلیه دارد،از دوچرخه گرفته تا هواپیما. این قطعه که پای خودرو یا همان رینگ را روکش می کند، در حقیقت تنها بخشی از وسیله نقلیه است که با زمین تماس دارد و به همین دلیل اهمیت ویژه ای پیدا کرده است . مهمترین نقش تایر در هر وسیله ای، ایجاد، تضمین و تداوم اصطکاک با سطح گذرگاه یا مسیر است و به این منظور، هر فن آوری تازه ای درحوزه صنعت تایر سازی ابداع و به کار گرفته می‌شود.تایر های امروزی نسبت به انواع قدیمی پیشرفت های زیاده داشته اند، به طوری که می توان گفت این قطعه از یک لاستیک ساده در حال حاضر به یک وسیله مهم که بخشی از وقت و انرژی محققان صنعت را به خود اختصاص می‌دهد تبدیل شده است .

  مواد تشکیل دهنده لاستیک خودرو:

  تایر خودرو از بخشها و مواد مختلفی تشکیل شده است که به طور خلاصه عبارتند از: کائوچو ،دوده ، نخ یا سیم ، محافظت کننده ها و سایر عوامل شیمیایی.

  انواع ساختار :

  تایر های بایاس:

  در این دسته از تایر ها امتداد نخ های لایه با خط مرکزی تایر مورب می‌سازد. قرارگیری لایه ها روی یکدیگر به صورت ضربدری است.جنس نخ لایه ها از نایلون است و در بدنه تایر، به جز در ناحیه طوقه ها ، از سیم فولادی استفاده نمی‌شود .

  تایر های رادیال :

  در تایر های رادیال نخی ، امتداد نخ های لایه با خط مرکزی تایر زاویه ای در حدود 90 درجه می‌سازد و به عبارت دیگر امتداد نخ ها در جهت شعاعی قرار گرفته است . جنس نخ لایه ها عموما از ریون یا پلی استال است .

  ویژگی های مهم تایر رادیال :

  مصرف سوخت کم

  پایداری حرکتی خوب

  رانندگی راحت

  دوام و طول عمر زیاد

  شتاب گیری و ترمز گیری سریع و مطمئن

  فرمان پذیری مناسب

  مقاومت در مقابل پنچری

  اجزای اصلی تایر :

  همانطور که در تصویر مشاهده میشود تایر محصولی است که از اجزای زیادی به شرح زیر تشکیل شده است:

    دیواره (سایدوال) شامل لایه ها ، سیم های طوقه ،فلیپر ، برگشتی لایه ها ،لایه تقویت کننده ناحیه طوقه ، چیفر ، خط فلنچ رینگ ، گارد محافط ، ناحیه شانه و بریکر

    رویه یا عاج تایر شامل لاستیک آج ، شیار ، لاستیک زیره عاج و گودرپی پشت طوقه

    مجموعه لایه های بدنه ( کارکاس )

    طوقه شامل گودی پشت طوقه ، پاشنه طوقه و پنجه طوقه

  برای افزایش کارایی رویه تایر،علاوه بر استفاده از مواد تشکیل دهنده خاص ، معمولا آنها را باطرح های خاصی شیاردار و منقوش می‌سازند . این نقوش را کلا نقش گل یا الگو (Pattern ) می‌نامند . طرح گل علاوه بر زیبا کردن ظاهر تایر، در کارکرد بهینه آن از نظر چنگک زنی بهتر، ترمز گیری مناسب تر، راندن آب سطح جاده به طرفین مسیر حرکت تایر و همچنین خنک کردن تایر بسیار موثر است که در مجموع انواع گل های تایر را با توجه به کاربرد های آن می‌توان به چند دسته تقسیم کرد.


 • تهیه و تنظیم توسط اصفهان فرم
  تماس : 03136201162
  انتشار خبر در :